‪‪Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‬‬ yaptıkları açıklamada son zamanlarda artan siber saldırılar ile mücadale etmek için Beyaz şapkalı hacker’lar işe alacagını açıkladı.

Bakanlığın yaptığı açıklamada son yıllarda artan saldırılara karşı bazı durumlarda yetersiz kaldıklarını kabul ettiklerini açıklayın BTK başkanı Ömer Fatih Sayan, bu tarz saldırılara karşı hazırlıklı olmak adına yeni bir oluşma gittiklerini açıkladı.

Yapılan açıklamada Türkiye 2016 yılı içinde ortalama 89 milyon siber saldırıya maruz kalmış durumda. Son 6 ayda ise bu saldırılar 3 katı arttığı gözleniyor. Bot bilgisayar sayısı her geçen gün artmakta bu da DDOS saldırılarına elverişli hale getirmekte.

Türkiye ise bot yani ele geçirilmiş bilgisayar konusunda dünyada dördüncü sırada bulunuyor, bu anlamda BTK kullanıcıların bilinçlendirilmesi adına yeni çalışmalarda yaptıklarını açıkladı.

Bu yeni yapılanma çerçevesinde BTK başvuruları almaya başladı, başvurular “usom@btk.gov.tr” adresine yapılması isteniyor, özellikle Üniversiteli gençlerin yogun ilgisini bekleyen bakanlık genç mühendis ve yazılımcılara altı bin ila on bin türk lirası arasında maaş ödemeyi planlıyor.

Ulusal Siber Olaylara Müdahale isimli birim yaklaşık 550 personeli ile kamu ve özel sektördeki ciddi derecede oluşabilecek açıkları kapatmak adına tüm yükü BTK üstüne almış gibi gözüküyor.

 

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, en büyük eksiklerinin yetişmiş nitelikli insan gücü olduğunu kaydederek, “Bizim sabah 8, akşam 5 aralığında siber saldırılarla mücadele etmek gibi bir çalışma yöntemimiz yok. O nedenle bizle çalışacak arkadaşlar 7 gün 24 saat çalışmayı göze almalılar” dedi. Sayan, başvuruların süratle değerlendirmeye alınarak gençlerin istihdam edileceğini kaydetti.

Siber saldırılara karşı Ulusal Siber Olaylara Müdahale Birimi ile sayıları 528’e ulaşan kamu ve özel sektöre yönelik ekiplerin sayısı her geçen gün artarken nitelikli işgücü ise aynı oranda artırılamıyor. Buradaki açığı kapamak sorumluluğunu BTK üstlendi.

Beyaz Şapka Hacker Nedir ?

Genel olarak sistemlere zarar verme amacı ile çalışan hackerların bulabilecekleri açıkları kapayan hackerlara Beyaz Şapka Hacker diyoru.

Genel anlamda yaptıkları tabii ki bu yalnızca işin görünen kısmıdır sorumlulukları çok fazladır. Sistemleri tarayıp güvenlik açıkları ortaya çıkarırlar ilgili mercilere raporlamalarını yaparak gerekli yama,patch ve önlemler ile bu açıkları kapamaya çalışırlar.