Merhaba,

Excelde xla ve xlam eklenti dosyalarının excele nasıl tanımlıyacagınızı anlatmaya çalışacagım.

Visual Basic for Application (VBA)  isimli excel üzerindeki bu platforma eklenen bu minik eklentiler zaman zaman hayat kurtarabiliyor.

xla ve xlam dosyalarını excelde kullanabilmek için bu adımları takip etmeniz gerekiyor.

1- ilk olarak “C:\Users\Kullanici\AppData\Roaming\Microsoft\AddIns” klasörü bulunur ve bu klasör altına .xla veya .xlam dosyanız buraya kopyalanır.

xla yada xlam dosyayı buraya eklerseniz excel dosyayı otomatik olarak görecektir, size yalnızca aktif etmek kalacaktır.

Dosyanızı buraya eklemedende çalıştırabilirsiniz, yalnızca dosyanın olduğu yolu göstermeniz gerekecektir, benim önerim belirtilen yere dosyayı kopyalamanızdır.

2- “Dosya” menüsü açılır ve “Seçenekler” menüsü seçilir.
addins1
3- “Excel Seçenekleri” penceresi karşımıza gelecektir. Sol menüden “Eklentiler” seçeneği seçilir. Karşımıza gelen pencerede, Şuanda eklenmiş olan eklentiler listelenecektir.

Yeni eklentiyi eklemek ya da aktif hale getirmek için, “Git…” düğmesine tıklayın.

4- Karşımıza gelen “Eklentiler” penceresinden excel ile gelen eklentiler veya ilk adımda bizim eklediğimiz eklentiyi aktif hale getirebilirsiniz, benim uyguladıgım senaryoda eklenti adı “Cvr” idi ve söylediğim gibi eklenti AddIns klasörü altına kopyalanmıştı. Eğer kendi eklentinizi burada görmüyorsanız, “Gözat” tıklayıp eklentinizin olduğu klasörü gösterebilirsiniz yada “AddIns” klasörünü bulup eklentiyi manuel olarak seçebilirsiniz.

En son aşamada bu eklentiyi kullanabilmek için eğer bu eklenti bir fonksiyon ise “fonksiyon kategorileri” içinde “kullanıcı tanımlı” kategorisi altında formulunuz eklenecektir.