menopozHer kadının geçmiş olduğu menopoz dediğimiz süreç tane kanamalarının bitmesi anlamına gelir. Eğer bir kadında adet döngüsü 1 sene süresince devam etmezse menopoza girmiş olduğu kabul edilir. Kısaca teknik anlamda bir hanımın son adet kanaması menopoz olarak adlandırılabilir.

Menopozun süresi Var Mı?
Menopoz yaşı kişiye bakılırsa değişmekle birlikte genel olarak 45 ila 55 yaşları içinde görülür. Menopozun meydana geldiği 10 senelik süreye klimakterium denilmektedir. Her ne kadar averaj menopoz yaşı 51 olsada nadir durumlarda 35 yaş civarında da görülebilmektedir. Menopoz gerçekleştikten sonraki yıllara ise postmenopoz denilmektedir.

Premenopoz Nedir? Kaç yaşlarında adım atar?
Menopoz öncesi olarak malum bu dehemmiyet 40 yaş yöreında başlayıp 5-6 yıl süre gelir. Bu vakit zarfında tane kanamaları düzensiz olmaya başlar ve miktarında azalma görülür. Bununla birlikte ateşlenme, gece terlemeleri, duygularda iniş çıkışlar gibi etkisinde bırakır gözlenmektedir.

Erken Menopoz sebepleri

Son yıllarda yürütülen araştırmalara nazaran otoimmün bozuklukları, erken menopoza niçin olabilmektedir. Vakaların 2/3’si benzer biçimde ciddi bir oranında rastlanmaktadır. Otoimmün bozukluklarını incelediğimizde bağışıklık sisteminin birtakım dokuları yabancı zannederek antikor ürettiğini görüyoruz. Bu şekilde kendi dokularına zarar verebiliyor. İşte menopoz yaşı erken olan kadınların vücudunda rahim içi, yumurtalık şeklinde dokularda antikor üretilir. Bu antikorlar sebebiyle üreme organları zarar görür ve işlevini yitirir. Ayrıca bu vakalarda menopoza ilaveten romatizma, tiroid bezi bozukluğu, diyabet gibi rahatsızlıklarda yaşanmaktadır.

Geç Menopoz Kimlerde Görülür?
Hanımlarda erken olduğu gibi geç menopozda görülmektedir. Geç menopoz yaşı 54 yaş ve üzeri olarak kabul edilir. Geç menopozun pekoldukça sebebi olabilir. Aileden gelen bir konum olabileceği şeklinde şeker hastası olan kadınlarda da görülebilmektedir. Geç menopozun en önemli risk faktörleri ise rahim veya meme kanseri olma olasılığının fazla olmasıdır.