Tpazar-gunu-telefonlarinizin-saatlerine-dikkat-7884152ürkiye’de bu yıl kış saatine geçilmeyecek sadece telefonlardaki ‘otomatik saat ayarlama ayarı’ sizi mağdur edebilir. Telefonunuzun güncellenmeyen işletim sizleri sizi yanıltabilir güne bir saat ileri alınmış olarak uyanabilirsiniz. BTK da kış saati uygulamasının kaldırılmasıyla mağduriyet yaşanmaması için özellikle GSM operatörlerine yönelik ‘saat güncelleme’ uyarısında bulundu. İşte telefonlarınızın saati otomatik olarak ileri almaması için yapmanız gerekenler.

Hatırlayacağınız şeklinde gün ışığından daha fazla yararlanma amacıyla yaz saati uygulamasının yıl boyu devam etmesi yönündeki karar, eylül ayının başlangıcında Resmi gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. öteki bir deyişle artık saatleri geri almayacağız ve yaz saati uygulaması her yıl yıl boyu sürdürülecek, kış saatine geçilmeyecek. Ancak telefonlardaki otomatik saat ayarlama özelliği sizleri mağdur edebilir. 

Saat farkından dolayı meydana gelebilecek mağduriyetleri önleme adına elektronik haberleşme ve posta sektörlerindeki işletmecilerle hizmet sağlayıcılarına yönelik duyuru yayınlayan data Teknolojileri ve İletişim Kurumu, lüzumlu tedbirlerin alınmasını istedi.

CEP TELEFONUN SAATİ İLERİ ALMASI NASIL ÖNLENİR PEKİ?

Android Telefonlar İçin:

Telefonunuzun menüsünden Ayarlar kısmına girin. Ayarlar kısmında ‘Tarih ve Saat’ bölümünü bulun ve girin. Yan ekranda görülen “Otomatik Tarih ve Saat” ile “Otomatik Saat Dilimi” ayarlarını etken durumdan pasif duruma getirebilirsiniz.

İos(İPHONE) Telefonlar İçin:

Telefonunuzun menüsünden Ayarlar kısmına gelin. Genel Kısmını seçin. Genel kısmında Tarih ve Saat bölümünü bulun. Tarih ve Saat bölümünde “Otomatik Ayarla” kısmını bulun ve onu dönem dışı bırakabilirsiniz.

Windows 10 Bilgisayarlar İçin:

Masaüstü’nde altta bulunan vazife çubuğu’nda Saat ve Tarihin yazdığı kısma sağ tıklayın. Tarih ve Saat Ayarla bölümünü bulun. “Saati otomatik olarak ayarla” bölümünü dönem dışı bırakın. Derhal Altında bulunan “Saat Dilimini otomatik olarak ayarla” kısmınü de devre dışı bırakabilirsiniz