samsung-dijital-kutuphane-tanitildiSamsung Electronics Türkiye, ulusal Kütüphane’nin dijital dönüşümüne desteğini göstererek, kıymetli eserlere kütüphane içerisinde ücretsiz erişim elde eden Samsung Dijital Kütüphane’yi kullanıma açtı.

Samsung Electronics Türkiye yaptığı son çalışma ile ulusal Kütüphane içinde bulunan kıymetli eserlere ve güncel elektronik yayınlara kütüphane içinde dijital olarak ücretsiz erişim imkanını kullanıcılarına sunuyor. Milli Kütüphane içinde 500 bin dolarlık bütçe ile bu çalışmayı meydana getiren Samsung, bu proje ile önemli bir kültür mirasının gelecek nesillere aktarılacağını düşünüyor.

Kamu- Özel sektör iş birliğinin en kapsamlı projelerinden olan Samsung Dijital Kütüphane, bir kütüphanenin tüm arşivine sahip. Bu proje ile uluslar ve uluslararası tüm araştırmalar için araştırmacılar bilimsel niteliği olan yayınlara kütüphane içinde kolaylıkla ücretsiz bir halde erişebilecek. Bu dijital kütüphanenin yapılması için 86 kişilik dev gibi bir salon tamamen yenilendi. Samsung marka tablet, dizüstü bilgisayar, videowall, kablosuz yazıcı ve ekrandan oluşan bir teknoloji odası tasarlandı. Bu şekilde araştırmacıların çalışabilmesi için eksiksiz teknolojik donanım ortamı sağlanarak, konforlu bir alan oluşturuldu. Araştırmacılar bu sistem ile 9 milyonu aşkın poza ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek.

1477391177_5e6522ad_01da_425d_bcdf_495c823b38ef

Kütüphanede Ne Tür Eserler Var?

Osmanlıca, Arapça ve Farsça 27.00 cilt el yazması eserin tamamı, Osmanlı döneminden  Cumhuriyet dönemi’nin harf devrimi öncesi evveliyatına kadar olan tarihindeki gazete ve dergiler, 1928’den itibaren gösterilen süreli yayınlara ait  milyonlarca gazete sayfası pozu, Türk Ocağı Koleksiyonu’ndaki yayınlar, kurtuluş savaşını resmeden Selahattin Ömer Koleksiyonu, Hacivat ve Karagöz tasvirleri, Osmanlıdan günümüze kadar olan dönemin ünlü ressamlarının tabloları, yine Osmanlı’dan günümüz dönemine olan döneme ait haritalar, notalar, pul koleksiyonları, afiş ve lobi afiş koleksiyonu ve son olarak 5 bini aşkın taş plak bu dijital kütüphanenin arşivinde yer ediniyor. Belgelerin eskimesi, yırtılması veya kaybolması korkusu yaşanmadan bilgisayar hafızalarında duracak bu yöntem gelecek nesillere aktarmanın en güvenilir yolu olmayı başardı.