Rekabet kurulundan beklenmedik cezalar geldi.

Rekabet kurulu yaptığı açıklamada tüketici elektroniği piyasası ile ilgili yapılan başvurular sonrasında yaptığı araştırmalar sonuca bağlandı Teknosa ve Vestel rekor düzeyde cezaya çarptırıldı.

Teknosa 18 Milyon TL, Vestel 8 Milyon TL civarında idari para cezası kesildi. Teknosa ve Vestel yaptıkları açıklamalarda yasal haklarını kullanıp sürece itiraz edeceklerini açıkladılar.

Süreç 2015 Şubat ayında başlamıştı ve tüketicilerin yaptığı şikayetler sonucu bu soruşturmalar başlamıştı geriye bu soruşturmalarda adı geçen diğer 9 firma hakkındaki kararların ne zaman açıklanacagı sorusu kaldı bu firmalar;

Bimeks,Aral Oyun Konsol ve Aksesuar, Gold,Doğan Müzik Kitap Mağazacılık ,Kliksa,Vatan Bilgisayar San, LG, Türk Philips, MediaMarkt önümüzdeki günlerde başka ceza haberlerie görebiliriz.

Teknosa ve Vestel elektronik son gelişmeler üzerine KAP’a birer açıklama yaptılar.

Teknosa’nın yaptığı açıklama :teknosa

“13.03.2015 tarihli özel durum açıklamamız ile, Rekabet Kurulu tarafından Şirketimizin de aralarında bulunduğu Bilgisayar ve Konsol Oyunları ile Tüketici Elektroniği Pazarı’nda faaliyet gösteren çeşitli teşebbüsler hakkında, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun uyarınca soruşturma açıldığı duyurulmuştu. Söz konusu soruşturmaya ilişkin olarak Rekabet Kurulu tarafından Şirketimize, İdare Mahkemeleri yolu açık olmak üzere, toplamda 18.025.556,40 TL tutarında idari para cezası verildiğine ilişkin karar, Rekabet Kurulu tarafından açıklanmıştır.

Söz konusu para cezası ile ilgili olarak bütün yasal haklarımız kullanılacak olup, konu ile ilgili gelişmeler özel durumların kamuya açıklanmasına ilişkin düzenlemelere uygun olarak yatırımcılarımız ile paylaşılacaktır.”


Vestel Elektronigin KAP’a yaptığı açıklama şu şekilde idi:vestel

“Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı Vestel Ticaret AŞ’nin de faaliyet gösterdiği tüketici elektroniği pazarına yönelik olarak, Rekabet Kurumu tarafından 4054 sayılı Rekabetin Korunması Kanunu kapsamında başlatılan ve 05.08.2015 tarihli özel durum açıklamamızla kamuya duyurduğumuz soruşturmada  Rekabet Kurulu kararını açıklamıştır. Söz konusu karara göre; Rekabet Kurulu, yargı yolu açık olmak üzere, Vestel Ticaret AŞ’ne 8.024.370,30 TL tutarında idari para cezası verilmesine karar vermiştir. Şirketimiz idari para cezası kararının iptali için yasal süresi içerisinde yargı yoluna başvuracak olup, konuyla ilgili gelişmeler kamuyla paylaşılacaktır.”