Şu anda bir iddaa olarak gözüken bu konu türk telekomun kullanıcılarını takip edebilen bir yazılım satın aldığı yönünde.

telekom-casus-yazilim2Forbes’ten Thomas Fox-Brewster yazdığı köşe yazısındai Ankara merkezli Sekom şirketi aracılığı ile Türk Telekom tarafından Amerikalı teknoloji firması Procera‘dan bir yazılım satın aldığını iddia ediyor.

Türk Telekom satın almış olabilecegi bu yazılım big data analizi yaptığı düşünülüyordu ama işin aslı böyle degil, Procera‘da çalışan bir yetkilinin açıklamalarına dayanarak satılan yazılımın tüm internet trafiiğini filtrelerme özelliğine sahip oldugunu söylüyor bunlar kullanıcı adı şifreden tutunda yapılan tüm işlemlerin loglamasına kadar uzanan bir yelpaze.

Eğer türk telekom böyle bir girişimde bulundu ise yaklaşık 19 milyon cep telefonu ve 8.5 milyon internet kullanıcısının verilerine ulaşabilecegi anlamına geliyor.

 

İşin yasal boyutu bir tarafa telekom son zamanlarda devamlı gündemde kalıyor en son çıkan haberlerde telekomun hisselerini satın alan firmanın 246 milyon$ ödemeyi geciktirdiği söyleniyor.

Bakalım son gelişmelerden sonra türk telekomu cephesinde yeni neler olacak.