Türkiyede 4 Kasım’de BTK’nın çıkardığı yasa ile birden çok VPN servisi yasaklandı, bu yasaklamalardan sonra kullanıcılar yeni arayışlara yöneldi bizde bu konuda yardımcı olmaya çalıştık.

BTK, populer VPN servislerini engellediği malumunuz, yasaklanan onlarca VPN servisi var bunlardan bazıları şunlar; Espress VPN,TunelBear,Zero VPN,Tor Project, Hotspot Shield,Psiphon,Zenmate VPN,PIA(Private internet access) VPN bunlardan bazıları.

VPN nedir? nasıl engellenebiliyor?

VPN açılımı Virtual Private Network türkçe karşılığı Sanal Özel Ağ kelimelerinin kısaltılmasıdan oluşuyor. Engelleme şekli olarak VPN Servislerinin kullandığı protokolleri engeliyerek kısıtlama yoluna gidiyorlar, burada farklı VPN protokolleri olduğu için şu aşamada bunun tam anlamı ile önüne geçmeleri mümkün değil. Türkiyede yalnızca tabii ki yalnızca VPN servisleri engellenmiyor düşünülmeden yapıla bu engellemelerin yarattığı milyonlarca dolar zarar hakkında ayrıca bir yazı yazmak gerekebilir..

Türkiyede 2016 Yılında Yasaklanan Bazı Web Siteleri

VPN Servisleri nasıl çözüm buluyor?

Türkiyede durumu yakından takip ede firmalar kullandıkları port ve protokolleri değiştirerek bu engelleme durumunun önüne geçmiş durumdalar, büyük bir kısmı ise hala kullanılamıyor.

4 Kasım Sonrası Türkiyede Çalışan VPN Servisleri

Benim zaman zaman kullandığım bu VPN servisleri bu yazının yazıldığı tarih itibarı ile çalışmaktadırlar.