Emniyet müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre UBER kullanan yolculara 281 TL ceza kesildiğini açıkladı.

Amerikanın ünlü girişimi UBER tüm dünyada farklı sorunlar ile uğraşıyor, ingilterede black cab denilen taksilerin protestoları, fransada yapılan grev, italyada taksicilerin iş bırakma eylemleri ve irili ufaklı avrupa çapında onlarca eylem yapılıyor.

Uber araçlarına Emniyetin yaptığı uygulamalar ile zaten bağlama cezası verilmekteydi bu ceza emniyet yetkililerini yeteri kadar bulmamış olacak ki UBER kullanan yolculara’da ceza kesme uygulamasına başlandı, edinilen bilgiye göre 281 TL olan bu ceza erken ödeme indirimide bulunmakta.

UBER yetkililerinin yaptığı açıklamada UBER XL seçeneği ile kiralanan araçların tamamın Ulaştırma bakanlığında kayıt altına alındığını ve vergilerinin verildiğini açıkladı. UBER XL araçlarının tamamen yasal olduğunu dile getiren yetkililer normal UBER hizmeti için bir açıklama yapmadılar.

Son 5 ay içinde 932 adet aracı baglanan UBER korsan taşımacılık yapmadıklarını iddia ediyor, yetkilelerin yaptıkları açıklamada “D2 Yetki Belgeleri”nin mevcut oldugunu bu belge ile servis ve taşıma hizmeti yapma haklarının oldugunu öne sürüyorlar.

Uber yaptıkları açıklamada dünya genelindeki değerlendirmelerinin 50 milyar dolar civarında oldugunu ve herhangi bir yasa dışı faliyet’de bulunmalarının söz konusunu olmadığını açıkladı.