youtube-1200x675-768x432Ülkemizde yaşanmış olan son olaylar web sıkıdüzenü sürecini doğurdu. Yaşanmış olan vakaların toplumsal medyada mevzuşulmasını engellemek için bazı sitelere sıkıdüzen konuyor. Terör vakalarının peşinden sık sık feysbuk, Youtube gibi çok kullanılan sitelere erişim yasağı getiriliyor. Bu aşamada akıllara Youtube’a iyi mi girilir sorusu gelmektedir.

Youtube’a girmek için birden fazla yöntem bulunuyor. Sadece ktunnel benzer biçimde sitelere girmenizi veya bilgisayarınıza UltraSurf gibi programlar kurmanızı tavsiye etmiyoruz. Bu yöntemlerde bilgisayarınıza virüs bulaşma riski yüksektir. DNS ayalarınızı değiştirerek kolayca yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz.

DNS Ayalarını değiştirme
Hiyerarşik bir web dizin sistemi olan DNS, genel olarak alan adlarını IP adreslerine çözümlemek için kullanılır. Bununla birlikte web üzerinde e-mail iletimini denetim etmek için de kullanılır.

Windows kullanıcıları için DNS ayarları; Başlat->Ağ Bağlantıları’na giderek sağ tıklayıp özellikler sekmesine girin. Açılan pencerede, İnternet İletişim Kuralları bölümüne tıklayarak Tercih Edilen DNS Server yazan yere 208.67.222.222 ve Alternatif DNS Server yazan kısma ise 208.67.220.220 yazarak bilgisayarınızı tekrar başlatın.

MacOSX kullanıcıları için DNS ayarları; System Preferences -> Network bölümüne gidin. İnternet bağlantınızı gelen listeden seçerek Advanced sekmesine tıklayın. Ardından DNS sekmesine geldiğiniz DNS Servers listesiyle karşılaşacaksınız. Onun altında bulunan + işaretine tıklayarak 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 sayılarını girin. Bilgisayarınızı yeniden başlatarak Youtube ve diğer yasaklı sitelere girebilirsiniz.

Yukarıda vermiş olduğumuz DNS adresleriyle giriş yapamazsanız 4.2.2.2 ve 4.2.2.1 adreslerini de deneyebilirsiniz.